PIVNÍ TURISTIKA, czech beer tourism

pivovary, pivní akce, pivní lázně

pivní turistika, na pivo, pivo, czech beer tourism, Tschechisches Bier Tourismus, pivní fanda, pivní soutěže, pivní stezky, pivní lázně, pivní pivovarské muzeum, pivostezky, pivovary, minipivovary, pivní akce, pivotéky, pivní místa, pivní turisti

Náš příběh

rodina

Díky dávné tradici, která se v naší rodině uchovávala napříč generacemi, jsem se k pivním toulkám dostal i já. Zde uváděný příběh také slouží jako důkaz, že dnes tolik oblíbená pivní turistika existovala už v předminulém století. Podle letitých zvyků muži v naší rodině, ke kterým se později přidaly i ženy, vždy jednou do roka cestovali napříč zemí a ochutnávali tradiční zlatavý mok. Tento dnes už odvěký obyčej založil můj praprapraděda František Záhonek.

V jeho šlépějích pak pokračoval jeho syn, Josef Záhonek (1862), který se vydal na cestu spolu se svým kamarádem z obecné školy, Aloisem Šišperou.

FZ-hora

Třetím v řadě se stal můj prastrýc, František Záhonek (1889), jehož osud zavál až na území dnešního Kyrgyzstánu, do blízkosti města Prževaľsk, kde se také posléze usadil. To, že pivo mělo a má na mé předky blahodárné účinky, zajisté dokazuje i tato fotka, na které prastrýc na snímku z roku 1955 ve stáří 67 let dělá výstavní stojku.

FZ stojka

V tradičním putování českými zeměmi pokračoval můj děda, Josef Záhonek (1926). Dokonce uspořádal výletní zájezd autobusem za pivem nejen pro sebe a své spolupracovníky, ale také pro jejich partnerky. Ohlas na tento počin byl mimořádný a od té doby se do pivního cestování zapojovaly a zapojují i ženy.

JZ bus

Dále rodinný obyčej udržoval můj strýc, Bohumil Ledabyl (1950), který se do pivního cestování pustil na kole se svými přáteli, jak vidíte na následujících snímcích.

Na tradici měl, alespoň podle fotek z mládí, navázat můj nejstarší bratranec Marek, ale jednak z důvodu cestování po celém světě a jednak z rodinných důvodů, se na pivní toulky nevydal. Rád jsem se tohoto úkolu tedy zhostil.

BL1BL2 Spolu s Tomášem Novotným, kamarádem ze studia na vysoké škole, jsme se v roce 2012 vydali na pivní pouť na kole.

Začátkem léta 2012 jsme spolu plánovali dnes už nezapomenutelné týdenní pivní toulky některými vybranými regiony. Jejich účelem byla návštěva pivovarů a ochutnávka různých druhů piva. Hledali jsme na internetu stránku, která by nám poskytla dostatečné množství požadovaných informací o všem, co nás zajímalo. Bohužel jsme na žádnou takovou nenarazili. Abychom si mohli naši poutní cestu dokonale připravit, museli jsme zdlouhavě prozkoumávat weby jednotlivých pivovarů, hledat jejich otevírací dobu, nabídku piva či možnost exkurzí. Pro naši cestu bylo také důležité vědět, zda mají pivovary přidruženou restauraci, kde bychom se mohli dobře najíst, jestli je možné se u nich nebo v jejich blízkosti ubytovat, jakým způsobem se k nim dostaneme, zda nabízí ve svém okolí nějaké sportovní či kulturní vyžití a podobně.

ML

Plánování pivního putování nám zabralo spoustu času a přineslo mnohá zklamání. Často námi požadované informace úplně chyběly, nebo nebyly aktuální. Jakožto příznivci domácího vaření piva a patrioti zlatavého moku jsme se rozhodli vytvořit tuto unikátní stránku za účelem jednotného informování pivních turistů. Díky spolupráci s pivovary a dalšími pivními místy zde můžete najít veškeré podstatné informace k tomu, abyste si mohli svůj výlet snadno a rychle naplánovat. Pomocí interaktivního kalendáře si vybíráte z mnoha různých akcí, slavností a festivalů. Máte možnost navštívit pivovarská muzea, relaxovat v pivních lázních, uvařit si své první pivo, protáhnout kosti a svaly na vytipovaných pivostezkách, navštívit přírodní či kulturní památky a další. Snažíme se Vám toulky za poznáním pivních míst zjednodušit.

Nyní se můžete vrátit na stránku O nás nebo O webu. Pokud jste si již prošli obě stránky, pokračujte kliknutím na menu v horní části stránky. Pokud nechápete, co vám chceme sdělit, vraťte se zpátky na začátek odstavce a přečtěte si ho znovu. A znovu. Možná to bude tím, že už jste vypili příliš mnoho piva.

Michal Urbánek, Tomáš Novotný